טימפנופלסטיקה

ניתוח לסגירת נקב בעור התוף


טימפנופלסטיקה הוא ניתוח לסגירת חור בעור התוף. הניתוח יכול לכלול גם שיקום  של שרשרת עצמות השמע. נקב בעור התוף נוצר בד"כ מדלקות אוזניים או חבלה. הנקב יכול לגרום לירידה בשמיעה ודלקות אוזניים חוזרות. במרבית המקרים בהם מאובחן נקב ההמלצה  היא לסגור אותו בניתוח.

 

מועמדים לניתוח

הערכת מועמדות לניתוח כוללת שיחה עם המנתח, בדיקה גופנית, בדיקות שמיעה ובמקרים מסוימים הדמיה: CT אוזניים.

 

מהלך הניתוח

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או מקומית, בתלות בהיקף הצפוי של הניתוח והעדפות המנותח. במרבית המקרים נדרש חתך אחורית לאפרכסת ובמיעוטם ניתן לשחזר את עור התוף דרך תעלת השמע החיצונית ללא חתכים חיצוניים גדולים. בניתוח נבנה פיגום מרקמה מגופו של המנותח עליו תצמח התופית במקום הנקב. במקרים בהם יש צורך לשחזר את שרשרת עצמות השמע באוזן התיכונה פנימה לעור התוף  ניתן לעשות זאת במהלך הניתוח. תעלת השמע וכן חלל האוזן התיכונה ממולאים בתחבושת שתתמוך בעור התוף המשוחזר בשבועות שלאחר הניתוח. בסיום הפעולה האוזן נחבשת.

 

לאחר הניתוח

החבישה מוסרת למחרת הניתוח. אם יש צורך בהוצאת תפרים הדבר נעשה שבוע לאחר הניתוח. יש להמנע מהרטבת האוזן למשך מספר שבועות, במהלכם המטופל מתבקש במרבית המקרים לזלף טיפות אוזניים אנטיביוטיות לאוזן המנותחת. בתקופה זו החבישה הפנימית תתמוסס לאיטה ורק בסיום הליך פירוקה ניתן יהיה לדעת האם הניתוח הצליח ועור התוף נסגר. איכות השמיעה נבדקת  חודשיים או יותר לאחר הניתוח.

התגובות סגורות.