שואנומה וסטיבולרית

ניתוח להסרת גידול מסוג Vesitbular Schwannoma


שואנומה וסטיבולרית היא גידול שפיר של מעטפת עצב שיווי המשקל המקשר בין האוזן לגזע המוח. גידול זה מכונה גם אוסטיק נוירינומה (acoustic neurinoma). הגידולים יכולים להופיע כהפרעה יחידה  או לעיתים רחוקות כחלק מסינדרום  מהמכונה נוירויברומטוזיס 2. הגידול נוטה לצמוח באיטיות (1-2 מ"מ בשנה) או לשמור על מימדים קבועים. לעיתים רחוקות הגידול עשוי לצמוח במהירות גדולה יותר.

 

מהם הסימפטומים של שואנומה וסטיבולרית


שואנומה וסטיבולרית יכולה להסתמן עם ירידה בשמיעה המופיעה בפתאומיות או בצורה הדרגתית אסימטרית, טינטון באוזן אחת וסחרחורת. הסחרחורת האופינית היא חוסר שיווי משקל, נטיה ליפול לצד אחד ולעיתים רחוקות סחרחורת סיבובית. כשאר מימדי הגידול גדולים יכולים להופיע סימפטומים ככאבי ראש ושינוי בתחושה בפנים.

 

כיצד מאבחנים שואנומה וסטיבולרית?


יש צורך לנסות ולאבחן את החולים הסובלים מהתלונות הנ"ל. מלבד לימוד סיפור מחלה, יש צורך בבדיקה גופנית עם דגש על בדיקת מערכת שיווי המשקל, בדיקת שמיעה ובהתאם לצורך MRI עם הזרקת חומר ניגוד המכוון לשאלת נוכחות גידול זה.

 

מה הטיפול המומלץ?


ככלל יש שלוש אופציות טיפוליות: מעקב, ניתוח או הקרנות. אם הגידול אובחן בשלב מוקדם ומימדיו קטנים ניתן להמשיך לעקוב אחריו בעזרת MRI ולהמנע, לפחות בשלב הראשון, מטיפול כלשהוא היות ולפחות מחצית מהגידולים הללו לא ישנו את מימדיהם. היה ומעקב הדמיתי יוכיח שהגידול גדל ניתן לטפל בו בניתוח או הקרנות. גידולים גדולים (מעל 2.5 או 3ס"מ) מומלץ לנתח ללא מעקב. ניתוח לסילוק שואנומה וסטיבולרית נעשה בצוות של רופא אא"ג עם התמחות באוזניים ובסיס הגולגולת וכן נוירוכירורג המומחה לבסיס הגולגולת. קימות מספר גישות ניתוחיות שהבחירה ביניהן תלויה בגורמים שונים כמימדי הגידול ואיכות השמיעה באוזן המנותחת.

שואנומה וסטיבולרית היא גידול שפיר של מעטפת עצב שיווי המשקל המקשר בין האוזן לגזע המוח. גידול זה מכונה גם אוסטיק נוירינומה (acoustic neurinoma ). הגידולים יכולים להופיע כהפרעה יחידה או לעיתים רחוקות כחלק מסינדרום מהמכונה נוירויברומטוזיס 2. הגידול נוטה לצמוח באיטיות (1-2 מ"מ בשנה) או לשמור על מימדים קבועים. לעיתים רחוקות הגידול עשוי לצמוח במהירות גדולה יותר.

התגובות סגורות.