הפרעת BPPV

 

הפרעה הגורמת לסחרחורת


BPPV הן ראשי תיבות של  Benign Paroxysmal Positional Vertigo . הפרעה הגורמת לסחרחורת התקפית קצרה אך חזקה הנמשכת שניות או עשרות שניות ומעוררת ע"י שינוי תנוחת הראש או הבאתו למנחים מסוימים. שכיבה על הגב עם הראש מוטה לימין או לשמאל, הרכנתו לפנים או לאחור הם המנחים השכיחים המעוררים סחרחורת ב-BPPV. BPPV  להופיע לאחר חבלת ראש, זיהום ויראלי באוזן הפנימית, שכיבה או שהיה במנח ראש לא שגרתי (למשל טיפול אצל רופא שיניים או התעמלות) אם כי לעיתים קרובות  הסיבה להופעת ה-BPPV איננה ידועה.

 

באוזן הפנימית יש גבישי סידן (קריסטלים) מיקרוסקופיים המסיעיים בתחושת תאוצות. במקרים שהם עוברים מהמדור בו הם  נמצאים במצב הנורמלי למדור אחר בו הם אינם אמורים להמצא תתעורר סחרחורת כאשר הראש יהיה במנחים בהם כוח הכבידה מופעל על הגבישים. הדבר דומה למשקעים המצויים בצנרת אינסטלציה ונעים מצינור אחד למשניהו.

 

דרכי אבחנה וטיפול


בגופינו רפלקס המחבר בין האוזניים לעיניים ומסייע בקיבוע מבט על מטרה בזמן הנעת הראש. האוזן מרגישה את תזוזת הראש ומשדרת את המידע על כך לעיניים. מסיבה זו האבחנה של סחרחורת מסתיעת במידה רבה מהתבוננות בעיניים בזמן הבדיקה הגופנית. בנוסף לבדיקת אא"ג רגילה ראשו של הנבדק מועבר למנחים שעלולים לעורר סחרחורת. בהתאם לתנועת עיניים פתולוגית ניתן לזהות את מיקומם החולני של הגבישים באוזן הפנימית ולקבוע אבחנה. מטרת הטיפול הוא להחזיר את הגבישים למקומם התקין. בעזרת תמרון פיזיותרפי במהלכו מועבר המטופל בין מנחים מסוימים ניתן לגלגל את הגבישים בתוך הצנרת של האוזן הפנימית ממקומם החולני למקומם הנכון.

 

הנחיות למטופלים


לאחר השלמת הטיפול הפיזיותרפי להחזרת החלקיקים למקומם, מומלץ למטופל לישון עם הראש מורם למשך יומיים ולהמנע מפעילות היכולה להביא את הראש למנח שיגרום לחלקיקים שוב למדור החולני. טיפול פיזיותרפי יחיד מצליח ב-80% להפסיק את התקפי הסחרחורת. המטופל עשוי להרגיש למשך מספר שבועות תחושות של כבדות בראש וחוסר יציבות החולפים בהדרגה.

 

 

התגובות סגורות.