סינדרום מנייר

הפרעה הגורמת לסחרחורת


 

 

 

סינדרום ע"ש מנייר (Meniere’s Syndrome) היא מחלה הגורמת להתקפים של סחרחורת, ירידה בשמיעה, רעשים ולחץ באוזן. הסחרחורת נמשכת מספר שעות, מופיעה לעיתים קרובות ללא התראה מוקדמת  ועלולה לגרום להפרעה משמעותית לתפקוד של המטופל. הסינדרום נקרא ע"ש רופא אא"ג שתאר אותה לראשונה במאה ה-19. הגורמים למחלה אינם ידועים, אך ככל הם מגוונים. ידוע שהגורמים הללו פוגעים באיזון העדין של משק המלחים והנוזלים באוזן הפנימית וגורמים לתפקוד לקוי של שני התפקידים שלה: שמיעה ושיווי משקל. המחלה יכולה לפגוע באוזן אחת או שתיים.

דרכי אבחנה וטיפול

 

 

 אחד המרכיבים החשובים באבחנה היא ההיסטוריה הרפואית של המטופל. אופי הסחרחורת, משכה, שינויים בשמיעה, לחץ באוזן המקדים לסחרחורת, מעורבות אוזן אחת או שתיים ופרטים נוספים מאפשרים לקבוע את האבחנה המשוערת של סינדרום ע"ש מנייר. הבדיקה הגופנית בין התקפי הסחרחורת תהיה בד"כ תקינה. בנוסף יש לבצע בדיקת שמיעה מקיפה. לעיתים יש צורך בבדיקות נוספות כ-ENG (בדיקת סחרחורת), והדמיה מסוג  MRI.

 

 

הנחיות למטופלים

 

 

 הרב המכריע של המטופלים יכולים להיעזר בדיאטה מתאימה (דלת מלח ועוד) וכדור משתן האמורים לסייע להחזרת איזון משק הנוזלים והמלחים באוזן הפנימית. הטיפול משיג ב-90% מהמקרים ירידה משמעותית בתדירות ההתקפים וחומרתם. למיעוט המטופלים שלא נעזרו בטיפול האמור, ניתן להציע טיפולים נוספים כהזרקת אנטיביוטיקה לאוזן או ניתוחים שמטרתם להקטין או למנוע את תגובת האוזן המטופלת לגירויי שיווי משקל.

התגובות סגורות.